
PARAFIA MATKI BOŻEJ RÓŻAŃCOWEJ W LUBNIEWICACH
Rzymskokatolicka parafia w Lubniewicach, należąca do dekanatu Sulęcin, diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej w Polsce,
erygowana w 1951.
KOŚCIOŁY W PARAFII
LUBNIEWICE
Datowanie kościoła na okres średniowieczny, przeprowadzane jest w dotychczasowej literaturze głównie na podstawie analizy substancji budowlanej i form . W materiałach źródłowych bowiem informacje o świątyni w lubniewickiej uchwytne są dopiero od schyłku XVII wieku . Stan ten spowodowany jest faktem, iż dokumenty dotyczące okresów wcześniejszych uległy zniszczeniu w czasie pożaru miasta w 1637 roku . Na średniowieczny okres budowy świątyni wskazują również znane z historii i potwierdzone źródłowo fakty z przeszłości miasta . Wg. Rachela, niemieckiego historyka, na murach kościoła miała znajdować się data 1258 r, z czego by wynikało, że parafia w Lubniewicach mogła istnieć już w pierwszej połowie XIII wieku . Nie wiadomo jednak, czy autor odczytał ową datę prawidłowo, bowiem przez innych historyków fakt ten nie został odnotowany . Ponadto mury zachowanej do dziś budowli, są bez wątpienia późniejsze, a więc data mogła być jedynie przeniesieniem i utrwaleniem tradycji. Formy kościoła, charakterystyczne dla far miejskich, zdają się świadczyć o tym, iż został on zbudowany w okresie kształtowania się miejskiego charakteru osady, czy też lokacji miasta . Dokument lokacyjny dla Lubniewic niestety jednak nie jest znany, stąd nie wiadomo dokładnie kiedy rangę miasta otrzymały.


MIECHÓW
Prawdopodobnie już w średniowieczu w Miechowie istniał kościół. Świadczyć o tym mogą dane o uposażeniu plebana. Najwcześniej znaną świątynią miechowską był (wg księgi Słońskiej) drewniany kościółek, wybudowany w 1665 roku. Obiekt ten został odnowiony w 1738 roku po zniszczeniach wywołanych uderzeniem pioruna. W 1782 roku świątynia ta, będąca wówczas filią parafii protestanckiej w Żubrowie, nie miała duchownego. Księgi parafialne prowadzone były od 1778 roku. Patronem świątyni było wówczas państwo pruskie. W latach 1862 – 64 wzniesiono nowy kościół w stylu neogotyckim. Po II wojnie światowej obiekt poświęcony został jako świątynia katolicka w lutym 1946 roku. Początkowo był to kościół p.w. Matki Boskiej z Lourdes, a następnie p.w. św. Jana Chrzciciela. Wkrótce potem odbudowano zniszczony hełm wieży (pierwotnie miał on formę strzelistą). Wyposażenie kościoła – zniszczone częściowo w czasie wojny – uzupełniono elementami przywiezionymi przez mieszkańców Miechowa ze Smykowiec, położonych w okolicach Tarnopola. Na początku lat 50-tych zmieniono częściowo organizację wnętrza świątyni.
JARNATÓW
Fundatorem kościoła, będącego aktualnie p.w. Matki Boskiej Szkaplerznej, był Adam von Waldow. Kościół został zbudowany w stylu barokowym, murowany i od razu otynkowany. W 1770 r. nadbudowano drewnianą wieżę, a w roku 1906 obiekt przeszedł gruntowny remont. Kościół jest nieduży, prawie kwadratowy, a jego wnętrze jasne i skromne. W świątyni zachował się barokowy ołtarz, a charakterystyczne empory zachowały się w formie szczątkowej, czyli prospektu organowego nad wejściem do kościoła. XVIII – wieczna tablica herbowa rodu von Waldow, pochodząca z tej właśnie świątyni, trafiła do Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim.

PARAFIA LUBNIEWICE
Kancelaria parafialna czynna:
środa: 18.30 - 19.00
piątki: 18.30 - 19.00
w czasie kolędy:
środa: 9.30 - 10.00
sobota: 18.45 - 19.15
Wezwania do chorych przyjmowane są o każdej porze dnia.
Odwiedziny chorych w pierwszy piątek miesiąca od godz. 8.30.
BS w Ośnie Lubuskim
o/ Lubniewice, ul. Jana Pawł II 27
02 8369 0008 0050 0773 2000 0010
ul. Osadników Wojskowych 25
69-210 Lubniewice
95 755 75 00